Ustawy i obowiązki

Z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2022 o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw między innymi ustawy o Utrzymaniu porządku i czystości w Gminach posiadacze szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków zobowiązani są do posiadania ważnej umowy na odbiór nieczystości ciekłych. Umowa musi być podpisana z firmą asenizacyjną która posiada odpowiednie zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości płynnych.

Wszystkie firmy asenizacyjne posiadające zezwolenie zgodnie z ustawami mają obowiązek zgłoszenia do Urzędu Gminy każdą podpisaną umowę zawartą na wywóz szamba.

Dodatkowo muszą w obowiązkowych sprawozdaniach wykazać każdy adres wraz z podaniem danych z umowy właściciela nieruchomości, na którym był wykonany wywóz oraz zgłaszać rozwiązanie umowy lub jej wygaśnięcie (czyli powiadomienia zaprzestania wywozów na danym adresie). Nowa ustawa zobowiązuje także Urząd Gminy do skontrolowania każdej posesji, która posiada zbiornik bezodpływowy (szambo) pod kątem ważności umowy oraz rachunków wstecz za odbierane ścieki. Braki tych dokumentów mogą spowodować zgodnie z ustawami nałożeniem mandatu na właściciela nieruchomości.

----------------------------------------------------------------------------

Jak wyglądają kontrole?

Kontrola dokumentów w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków może być prowadzona w trybie kontroli bezpośredniej na terenie nieruchomości, jak również w siedzibie urzędu. Mając jednak na uwadze cel kontroli – dokumenty – zasadne wydaje się pisemne zawiadomienie właściciela nieruchomości o podjęciu kontroli i wezwanie go, na mocy art. 379 ust. 3 pkt 3 i 4, do okazania umowy na świadczenie usług opróżniania zbiornika bezodpływowego czy przydomowej oczyszczalni ścieków oraz dowodów świadczenia opłat za te usługi w siedzibie urzędu. Ten tryb daje możliwość przygotowania przez właściciela stosownych dokumentów do kontroli, co usprawnia jej przeprowadzenie.

Organ w czasie kontroli może również pozyskać inne dane związane z zakresem kontroli jak np. wielkość zbiornika bezodpływowego czy osadnika w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, ilość pobieranej wody czy parametry charakteryzujące przydomową oczyszczalnię ścieków. Dodatkowe ustalenia pozwolą nie tylko na dokonanie kontroli posiadania dokumentów związanych z opróżnianiem zbiornika bezodpływowego czy osadnika z instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, ale również na kontrolę zgodności pozbywania się nieczystości ciekłych z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi, w tym regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie.

----------------------------------------------------------------------------

Na opróżnianie szamba obowiązkowy papier!

Każde skorzystanie z usługi firmy zajmującej się wywozem nieczystości, musi zostać udokumentowane. Chodzi o umowę z firmą asenizacyjną oraz rachunek za wywóz nieczystości. Trzeba je będzie okazać w przypadku kontroli w domu czy wezwania do urzędu.

Faktury za wywóz nieczystości powinny potwierdzać regularność ich wywozu zgodnie z postanowieniami umów oraz z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków, właściciele nieruchomości są zobowiązani do udokumentowania umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłat za tę usługę.

----------------------------------------------------------------------------

Jakie kary i za co dla mieszkańców?

Brak dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości przez uprawnioną firmę będzie podstawą do nałożenia kary grzywny na właściciela szamba. Ukarany poniesie też koszty opróżnienia zbiornika zleconego przez gminę, która musi podjąć się tego zadania w sytuacji, kiedy właściciel nie jest w stanie udokumentować prawidłowego zagospodarowywania zawartości szamba.

----------------------------------------------------------------------------

Podsumowanie

Jak widać Polskie prawo nakłada szereg obowiązków na firmę odbierającą nieczystości płynne, ale także na Urzędy Gmin oraz właścicieli nieruchomości wyposażonych w szamba.

Dlatego pamiętaj:

  • 1. Wybierając firmę do współpracy pamiętaj o podpisaniu umowy, którą zgodnie z ustawą jesteś zobowiązany podpisać przy pierwszym wywozie szamba oraz posiadać do okazania podczas kontroli.
  • 2. Upewnij się, że otrzymasz rachunek za wywóz np. fakturę a nie tylko potwierdzenie na zwykłej kartce.

Wybierając firmę BRACIA mają Państwo gwarancję nie tylko profesjonalnej usługi wywozu szamba, ale przede wszystkim kompleksowej obsługi biurowej.

Nasza infolinia oraz biuro stacjonarne jest zawsze do Państwa dyspozycji w godzinach 6:00- 19:00. Siedziba Firmy znajduję się przy ul. Jana Kazimierza 429, 05-126 w Rembelszczyźnie.

Korzystając z naszych wywozów otrzymają Państwo umowę nawet bez wychodzenia z domu. Umowa oraz faktura (również przelewowa) za każdy zrealizowany wywóz w wersji elektronicznej zostanie wysyłana na podany nam adres e-mail.

Dzięki naszym standardom mają Państwo wgląd w każdej chwili do historii swoich wywozów oraz dokumentów do kontroli.

Zapraszamy do współpracy z Firmą BRACIA

Poniżej wzór umowy do pobrania:
POBIERZ UMOWĘ DLA OSÓB FIZYCZNYCH!
POBIERZ UMOWĘ DLA FIRM
UMOWA NA OSADNIKI Z PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZLANI

Nasza infolinia oraz biuro stacjonarne jest zawsze do Państwa dyspozycji w godzinach 6:00- 19:00.
22 506 51 61
nasz konsultant przygotuje ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Wolisz ofertę na mail, napisz do nas na:
biuro@bracia.eu

----------------------------------------------------------------------------
Zamów toaletę
24/7 online już w 2 min.
Super cena
już od
209 zł brutto
za 4 tyg.
Szybkie realizacje
Płatność kartą, przelewem
Minimum formalności
Super cena
już od
209 zł brutto
za 4 tyg.
Cześć,
Nie znalazłeś rozwiązania dla siebie?
Masz pytania?
Zostaw nr telefonu
Lub napisz wiadomość.
- Odezwiemy się
Zamawiam kontakt